Üzemeltetés 1.2

1.2. fakivágással kapcsolatos tájékoztatás

A „Fás szárú növények védelméről szóló” 346/2008.(XII.30.) sz. Korm. rendelet alapján valamint „A fás szárú növények védelméről, kivágásáról és pótlásáról szóló” 9/2019. (IX.20.) önkormányzati rendelet alapján a fás szárú növény helye szerint illetékes jegyző/ polgármester engedélyezheti a fás szárú növények kivágását, ültetését, telepítését belterületen. A fakivágással kapcsolatos ügyintézés attól függően elkülönül, hogy a kivágandó fa (fák) közterületen, illetve magántulajdonban lévő ingatlanon helyezkedik el.

Amennyiben a kivágandó fa közterületen helyezkedik el, úgy annak kivágásának engedélyezését a Jegyzőtől kell kérelmezni a „Fakivágási engedélykérelem/bejelentés” nevű nyomtatványon.

A közterületen található fás növény az Önkormányzat tulajdonát képezi függetlenül attól, hogy azt ki ültette.
Amennyiben Ön úgy véli, hogy az ingatlana előtti közterületen az ott lévő fa valamilyen módon balesetveszélyessé vált, vagy az Ön ingatlanát veszélyeztetheti, úgy írásban kérje meg annak felülvizsgálatát, de önhatalmúlag ne nyúljon hozzá! A fakivágási engedélyt megadó határozatban a hatóság a kivágott fák pótlására kötelezi az engedélyest. Közterületen, fás szárú növények pótlása nem történhet az alábbi inváziós fajú egyedekkel:
fehér akác* (Robinia pseudoacacia), amerikai kőris* (Fraxinus pennsylvanica),mirigyes bálványfa* (Ailanthus altissima), cserjés gyalogakác (Amorpha fruticosa), késeimeggy (Padus serotina), zöld juhar (Acer negundo).
* Kivéve kertészeti példányok
Az ügyintézéshez szükséges dokumentumok:
A fakivágási engedély iránti kérelem mely tartalmazza:
• a bejelentő adatait,
• a fakivágás indokát,
• a kivágandó fa (fák) adatait,
• a tervezett kivágás részletes leírását,
• a fásszárú növények telepítési tervét,
• szükség esetén a fakivágás indokoltságát megalapozó dokumentumokat (pl. kertészeti
szakvéleményt, építési-bontási engedélyt, fényképet).
A fakivágás a fakivágási engedély véglegessé válása előtt nem végezhető el!

Amennyiben a kivágandó fa magántulajdonon helyezkedik el, úgy annak kivágását a Polgármesterhez kell bejelenteni a Fakivágási engedélykérelem nevű nyomtatványon „A fás szárú növények védelméről, kivágásáról és pótlásáról szóló” 9/2019. (IX.20.) önkormányzati rendeletben foglaltak alapján.

Saját tulajdonú ingatlan (magánterület):
• a faültetést önkormányzati rendelet szabályozza,
• kivágására, nyesésére csak élet és vagyonbiztonság veszélyeztetése esetén kötelezhető az ingatlan tulajdonosa
Ha saját tulajdonú ingatlanán szándékozik fás szárú növényt kivágni, úgy arra is engedélyt kell kérnie a polgármestertől, azaz a fakivágási szándékát írásban jelezze.

Az ügycsoport felelőse:

Tisza Gabriella településüzemeltetési előadó