Átmeneti segély

Átmeneti segélyben az részesülhet, aki a létfenntartását veszélyeztető élethelyzetbe kerül, illetve időszakosan létfenntartási gondokkal küzd.

Az átmeneti segély akkor állapítható meg, ha a kérelmező, illetve családja jövedelmi viszonyait figyelembe véve a családban az egy főre jutó jövedelem nem haladja meg:

• családok esetében a mindenkori öregségi nyugdíjminimum 20%-kal,
  • egyedül élő esetében a mindenkori öregségi nyugdíjminimum 50%-kal növelt összegét.

Az eljárás indulhat az ügyfél kérelmére személyesen vagy megbízottja útján.

A támogatás formája lehet:

• pénzbeli
  • és természetbeni juttatás:
    • gyógyszertámogatás,
    • közlekedési támogatás

Hol és hogyan kell benyújtani a kérelmet?

A kérelmet Délegyháza Község Polgármesteri Hivatalának Szociális és Gyámügyi Igazgatás Osztályához kell benyújtani. A kérelem benyújtható postai úton is.

A kérelem tartalma

A kérelmet a formanyomtatványnak megfelelően kell kitölteni.

A kérelemhez szükséges mellékletek

A kérelemhez az alábbi igazolásokat kell csatolni:
Jövedelemigazolások:

• ha a kérelmező vagy hozzátartozója nyugdíjas, nyugdíjszelvény és nyugdíjas igazolvány
  • ha van munkahelye, a munkahelyről jövedelemigazolás (3 havi átlagról)
  • ha vállalkozó vagy őstermelő, az APEH által kiállított előző évi jövedelemigazolás
  • ha munkanélküli, háztartásbeli, nincs munkája a Munkaügyi Központ által kiadott igazolás
  • ha tanul, és elmúlt 16 éves, iskolalátogatási igazolás
  • egyéb igazolások: családi pótlék, GYES, GYED, GYET, nyilatkozat a tartásdíjról, egyéb jövedelemről szóló igazolás
  • ha az Önkormányzattól rendszeres támogatást kap (rendszeres szociális segély, lakásfenntartási támogatás stb.), akkor csak fel kell tüntetni a kérelemben

Az ügyintézéshez szükséges díjak, illetékek, azok befizetésének módja:

A kérelem benyújtása díj- és illetékmentes

Az ügyintézés határidejéről:

Az ügyintézés határideje a kérelem benyújtásának határidejétől számított 22 munkanap.

A jogorvoslati lehetőségekről:

A határozattal szemben - az annak kézbesítésétől számított 10 munkanapon belül - fellebbezéssel lehet élni. A fellebbezést a sérelmezett határozatot hozó hatóságnál kell benyújtani, amelyet a képviselőtestület bírál el másodfokon.

Az ügyfelet megillető adatvédelmi jogokról:

A hatóság köteles gondoskodni a tudomására jutott személyes adatok, törvény által védett adatok és a hivatásbeli titkok megőrzéséről. Az eljárás alatt a hatóságnak ki kell zárnia annak a lehetőségét, hogy ezen adatok nyilvánosságra kerüljenek vagy illetéktelen személyek tudomására jussanak. A hatóság csak abban az esetben továbbíthat adatokat más szervhez, ha erre külön törvény feljogosítja vagy az érintett beleegyezett.

Az egyes eljárási cselekményekhez kapcsolódó, az ügyfelet megillető jogokról, az ügyfelet terhelő kötelezettségekről:

Az ügyfél jogai a hatóság előtt:

• kezdeményezheti eljárás megindítását, illetve kérelmét visszavonhatja;
  • eljárhat törvényes képviselője, vagy meghatalmazottja útján;
  • hiányosan benyújtott kérelem esetén az ügyfelet hiánypótlásra kell felhívni, ekkor az ügyfél az előírt határidő alatt pótolhatja a kérelem hiányait;
  • részt vehet a tanú és a szakértő meghallgatásán, a szemlén és a tárgyaláson; ezekről az ügyfelet értesíteni kell;
  • az eljárás során észrevételeket tehet;
  • az eljárás során szóban vagy írásban nyilatkozatot tehet, illetve megtagadhatja a nyilatkozattételt;
  • betekinthet az eljárás során keletkezett iratokba, azokról másolatot készíthet, kérhet;
  • a hatóság, szükség esetén, köteles tolmácsot, illetve jeltolmácsot alkalmazni;
  • jogorvoslattal élhet a hatóság meghatározott határozatai ellen.

Az ügyfél kötelezettségei a hatóság előtt:

• hivatalból indult, vagy hivatalból folytatott eljárásban a hatóság idézésére köteles megjelenni;
  • a hatóság felhívására köteles meghatározott okiratok, más iratok bemutatására;
  • az eljárás során számára a hatóság által előírt cselekményeket teljesítenie kell, ha nem így tesz, akkor a törvényben meghatározott esetekben eljárási bírság szabható ki az ügyféllel szemben.
  • az eljáró hatóság folyamatosan tájékoztatja az ügyfelet jogairól és kötelezettségeiről